Czy myślałaś kiedyś o tym jak cudownie byłoby spędzić urlop w taki sposób, aby każdego ranka budzić się z innym, pięknym widokiem za oknem? To jak najbardziej możliwe. Wystarczy, że spróbujesz wybrać się na wakacje kamperem. W tym krótkim tekście przedstawię Ci kilka mniej lub bardziej oczywistych zalet podróży samochodem kempingowym oraz dodam kilka swoich uwag oraz wskazówek które mogą być przydatne podczas planowania Twojej pierwszej przygody. Mam nadzieję, że po lekturze tego artykuły choć kilka osób nabierze ochoty na wyprawę kamperem.
Czym jest kamper?
Kamper, czyli samochód kempingowy to pojazd przystosowany do tego aby w nim komfortowo nocować. Obecnie nowoczesne kampery posiadają na swoim wyposażeniu szereg urządzeń które sprawiają, że pobyt w kamperze praktycznie nie odbiega standardem od noclegu w przeciętnym hotelu czy pensjonacie. Kuchenka, grzejniki, telewizor, łazienka z prysznicem, lodówka – takie wyposażenie już nikogo nie dziwi, a klimatyzacja czy antena do odbioru telewizji satelitarnej również nie należą do rzadkości.
Aby kierować samochodem kempingowym najczęściej wystarczy prawo jazdy kategorii B. Kampery to pojazdu zbudowane (czasami praktycznie od samych podstaw) na bazie samochodów dostawczych do 3,5 tony i właśnie dlatego przeważnie spełniają normy techniczne nie wymagający dodatkowych uprawnień. Oczywiście na rynku dostępne są konstrukcje o większych rozmiarach, a co za tym idzie do prowadzenia których wymagane jest już prawo jazdy kategorii C. Są one jednak zdecydowanie rzadziej spotykane.
O czym pamiętać przed podróżą
Oczywiście podstawa to zadbanie o dostęp do mediów – czyli naładowanie do pełna akumulatorów, napełnienie zbiorników z wodą czy wymiana butli z gazem. Jeśli korzystamy z kampera z wypożyczalni to zazwyczaj sprawy te zostaną załatwione w naszym imieniu.
W przypadku kiedy zamierzamy podróżować do innych krajów koniecznie upewnijmy się jakie przepisy dotyczące kamperów w nich obowiązują. Pomocne będą różnego rodzaju blogi i strony poświęcone karawaningowi. Nie we wszystkich miejscach będziemy mogli się zatrzymać – niektóre kraje bardzo surową podchodzą do dzikiego biwakowania i jest ono możliwe tylko na przeznaczonych do tego miejscach. Warto też sprawdź dokładnie kwestię winiet autostradowych – może zdarzyć się, że przejazd kamperem po autostradzie będzie wymagał innego rodzaju winiety niż samochód osobowy.
Koszty
Największy wydatek w przypadku wyjazdu na urlop kamperem to oczywiście koszt samego pojazdu. Nowoczesne samochody kempingowe kosztują naprawdę sporo, ale na szczęście z pomocą przychodzą nam coraz popularniejsze w naszym kraju wypożyczalnie kamperów. Zakup takiego pojazdu na własność to oczywiście kusząca sprawa, ale w ogromnej ilości przypadku zupełnie nieopłacalna – pamiętajmy, że własny kamper musimy serwisować, garażować, naprawiać i ubezpieczać we własnym zakresie. Dlatego lepiej skorzystać z oferty wypożyczalni. Na Śląsku na pewno warto zwrócić uwagę na firmę ProCamp Silesia – Wypożyczalnia kamperów Śląsk – posiadają pojazdy młode, zadbane a oferta jest atrakcyjna cenowo.
Pozostałe koszty to przede wszystkim paliwo, winiety autostradowe oraz opłata za miejsca postojowe na polach biwakowych.
Podróżowanie kamperem na pewno nie każdemu przypadnie do gustu, ale uważam, że każdy choć raz w życiu powinien spróbować i przekonać się na własnej skórze. Jest to naprawdę świetna przygoda, która na długo pozostawia w pamięci cudowne wspomnienia.