Kategorie
Podróże

Pierwszy lot samolotem

Pierwszy w życiu lot samolotem jest niesamowitym przeżyciem. Jak przygotować się do tej eskapady, aby nie stała się ona koszmarem, lecz kojarzyła się wyłącznie pozytywnie? Oto kilka wskazówek dla osób podróżujących po raz pierwszy z tym środkiem lokomocji:

Po pierwsze, już w trakcie pakowania musimy dostosować się do wymogów bezpieczeństwa i warunków dyktowanych przez linie lotnicze, którymi będziemy podróżować. Błędne spakowanie może nas zdyskwalifikować jako pasażera. Całkowicie zakazem objęte jest posiadanie broni i materiałów pirotechnicznych. Bezwzględny zakaz dotyczy także przewożenia butli gazowych oraz rozpałek z węgla drzewnego. Istotną zasadą, jest to, aby w bagażu podręcznym nie znalazły się żadne ostre przedmioty – noże, narzędzia, golarki, druty, harpuny itd. Ich miejsce jest jedynie w bagażu głównym umieszczonym w luku bagażowym. To samo dotyczy kijów golfowych, Do bagażu podręcznego można zabrać do 1 litra płynu, ale jedynie w pojemnikach do 100 ml. Wyjątek stanowią lekarstwa niezbędne do zażycia w trakcie lotu oraz napoje zakupione w strefie wolnocłowej. Przewożenie żywności nieprzetworzonej może nas także narazić na kłopoty, zwłaszcza w przypadku podróży poza kraje Unii. Należy zwrócić także uwagę, aby sprzęt elektroniczny przewożony w luku bagażowym był wyłączony. Także wózki dziecięce znajdą swoje miejsce jedynie w luku bagażowym.

Nie mniej istotnym jest ciężar bagażu przekazywanego do luku. Najczęściej walizka nie może przekraczać ciężaru 20 kg na pasażera. Bywa jednak tak, że niektóre linie lotnicze ograniczają tą wagę. Przed pakowaniem należy zapoznać się z wymogami linii lotniczej na stronie internetowej, aby wykluczyć pomyłkę. Dopuszczalne jest wprawdzie przekroczenie limitu, ale opłaty za nadbagaż są zwykle bardzo wysokie. W przypadku bagażu podręcznego, oprócz ciężaru istotnym jest jego wymiar. I w tej sprawie warto zapoznać się z wymogami konkretnego przewoźnika.

Po drugie dokładnie zaplanujmy kwestię dotarcia na lotnisko. Posiadając dokładny czas wylotu przygotujmy się, że w hali odlotów musimy być co najmniej na 2 godziny przed odlotem. Tyle zwykle trwa odprawa bagażowa. W przypadku lotów krajowych lub w ramach krajów Schengen czas ten jest zazwyczaj krótszy, jednak i wtedy może dochodzić do przykrych niespodzianek, które mogą spowodować, że samolot odleci bez nas.

Warunki, jakie musi spełnić podróżujący samolotem, może na pierwszy rzut oka są bardzo restrykcyjne, jednak wynikają z dbałości o nasze bezpieczeństwo. Zróbmy więc wszystko, aby nasz pierwszy lot nie był ostatnim i sprawił nam niesamowicie pozytywne przeżycie.