Kategorie
Podróże

Tunezja – podstawowe informacje

Tunezja słynie ze złocistych, piaszczystych plaż i kulinarnych aromatów. Bardzo wyraźnie widoczne są wpływy francuskie zwłaszcza w oferowanej kuchni tunezyjskiej, co wynika z faktu, że kraj ten przestał być kolonią francuską dopiero w 1956 roku. Powierzchni Tunezji to niespełna 164 tys. km² i liczy 11,5 mln. ludności. Oficjalną walutą tego kraju jest dinar tunezyjski za który zapłacimy około 1,80 groszy. We wszystkich miejscowościach turystycznych nie ma jednak problemu z płaceniem euro lub dolarami amerykańskimi.

Turystyka Tunezji skupiona jest w dwóch głównych ośrodkach. Jednym z nich jest wyspa Djerba a drugim wybrzeże Morza Śródziemnego Tunezji kontynentalnej.

Djerba jest wyspą w zatoce Mała Syrta o powierzchni zaledwie 515 km². Połączona jest jednak ze stałym lądem groblą powstała jeszcze w czasach rzymskich. Piękny krajobraz wyspy – piękne szerokie plaże, pustynia przecinana gajami palmowymi stał się plenerem wielu filmów min. „Gwiezdnych wojen”. Przyrodników odpoczywających na wyspie zachwyci wycieczka na półwysep Ras Rmel, jednej z ostatnich ostoi flamingów różowych. Miłośników historii przebywających na Djerbie zachwyci także zwiedzenie XIII wiecznej fortecy Mustafy i synagogi Al Ghariba. Warte odwiedzenia są także liczne meczety, których na wyspie jest około 200. Dbających o kulturę zachwyci odbywający się latem festiwal Ulisses z projekcjami filmów, spektaklami teatrów i koncertów muzycznych.

Więcej atrakcji turystycznych oferuje jednak pobyt w Tunezji kontynentalnej. Turystyka kontynentalna skupiła się w trzech podstawowych rejonach – Hammamet, Susa i Monastyr.

Hammamet jest największym w tym kraju ośrodkiem turystycznym. Kilkadziesiąt wielkich hoteli, kilkaset kawiarni, pola golfowe port i aż dwa targi ( medyny) przyciągają turystów przez cały rok.

Susa jest zupełnym przeciwieństwem tej koncepcji. Wprawdzie i tutaj znajdziemy wiele doskonałych hoteli, natomiast klimat tego miasteczka jest zupełnie odmienny, odzwierciedlający zwykłe życie arabskiego miasteczka. Warto w tym mieście odwiedzić Muzeum Dar-Essid.

Monastyr słynie natomiast z wielowiekowych zabytków, z ribatem, czyli wojskowym klasztorem górującym nad miastem na czele. Amatorzy historii zachwycenia będą zwiedzając podwoje Muzeum Sztuki Islamskiej w tym mieście. Dwa ostatnie ośrodki połączone są podmiejską kolejką, dzięki czemu turyści mogą zwiedzić obydwa kurorty bez wypożyczania samochodu.

Bez względu na rejon, w którym zamierzamy wypoczywać warto odwiedzić jeden z kilku tysięcy lokali gastronomicznych serwujących tradycyjne dania kuchni tunezyjskiej. Kuskus i harissa zadowolą podniebienia najbardziej wybrednych podniebień.