Kawa – napój, bez którego wielu ludzi nie jest w stanie rozpocząć dnia. Ale ile tak naprawdę wiesz o swoim ulubionym napoju z kofeiną? Jakie są nieoczekiwane korzyści zdrowotne, wynikające z picia filiżanki dziennie?
Jak rośnie kawa?
Kawę najlepiej uprawia się na dużych wysokościach, a im wyżej, tym lepiej. Wysokość zapewnia chłodny i wilgotny klimat, w którym owoce kawy dojrzewają stopniowo i mogą w pełni rozwijać swoje złożone smaki. Wysokość wpływa także na smak kawy. W Etiopii na wysokości 1500 m n.p.m kawowce są bardziej pikantne, brazylijska kawa rośnie na 1200 m n.p.m i jej smak jest bardziej orzechowy i czekoladowy, a odmiany uprawiane 300 metrów niżej wydają się być bardziej ziemiste. Myśląc o kawie od razu przychodzi na myśl czarny, aromatyczny proszek, ale przecież kawa to owoc, który wypuszcza małe czerwone jagody, a dopiero nasiona, znajdujące się w ich wnętrzu są prażone i mielone i stają się ziarnami kawy. Proces od rośliny do filiżanki jest niezwykle czasochłonny, a producenci mogą czekać nawet dwa i pół roku aż z krzewów wyrosną jagody. Kawa wymaga wiele czułości i opieki, pierwsze sześć miesięcy rośliny spędzają w czymś, co możemy nazwać żłobkiem. Ostatnim, ale najbardziej pracochłonnym etapem są zbiory, często ręczne. Największym producentem kawy jest obecnie Brazylia, która w minionych latach dostarczyła na rynek 51 milionów 60-kilogramowych worków z kawą.
Czego do tej pory nie wiedziałeś o kawie?
Istnieją tysiące gatunków kawowca, ale dwa, o których najprawdopodobniej zdarzyło ci się słyszeć, to arabica i robusta, ponieważ są one używane komercyjnie. Arabica jest słodsza, ma wyższą kwasowość oraz złożone aromaty i smaki. Robusta ma wyższą zawartość kofeiny i intensywny, pełny smak. Opakowania zmielonych ziaren kawy zwykle zawierają mieszankę tych dwóch rodzajów. Zaskakujące jest to, że z kawy można zrobić… herbatę. Herbata kawowa to napar z suszonej skórki wiśni kawowych. Zawartość kofeiny jest niska, a smak porównywalny z naparem owocowym, a nie herbatą ziołową czy liściastą. Kiedy dokonywano podboju Półwyspu Arabskiego w XVI wieku konsumpcja kawy rozprzestrzeniła się po całym Imperium Osmańskim. Powszechnie wiadomo, że Muzułmanie nie piją alkoholu, a kawa stanowiła dla nich świetną alternatywę. W tamtych czasach kahave oznaczało „wino Arabii”. Możemy śmiało uznać, że kawa jest napojem wszechstronnym i uniwersalnym, pełniącym także rolę herbaty i wina.
Jak współcześnie pije się kawę?
Dzisiaj na każdym kroku znajdziemy popularne sieci kawiarni,oferujące dziesiątki różnych kaw: latte, cappuccino, espresso, macchiato czy doppio. Swoją drogą, zastanawiające jest to, dlaczego język kawy, jest językiem włoskim. Przyczyna jest dość banalna, ponieważ to właśnie tam został wynaleziony ekspres do kawy. Współcześnie wielu ludzi ceni sobie kawę rozpuszczalną i wydawać by się mogło, że to stosunkowo nowy kawowy wynalazek, ale nic z tych rzeczy. Pierwszy raz pojawiła się w Wielkiej Brytanii już ponad 250 lat temu. Od tego czasu metody produkcji ewoluowały, a kawa Nescafé pojawiła się w 1938 roku.
Wpływ kawy na nasze zdrowie
Istnieją badania naukowe, mówiące o tym, że spożycie kawy wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem niewydolności serca. Oprócz zwiększenia krótkoterminowej energii, osoby pijące kawę zauważają długoterminowe korzyści, np. pijąc kawę można szybciej biegać. Istnieje ogromna ilość dowodów, potwierdzających pozytywny wpływ kofeiny na ćwiczenia. Jednak z kawą, ja ze wszystkim, należy zachować umiar. Jeśli wypijemy jej za dużo może się to odbić na naszym samopoczuciu: możemy odczuwać roztrzęsienie, niepokój, szybsze bicie serca i problemy ze snem.